EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

Začátek podzimu ozářil krvavý měsíc

Nikoliv příznak blížící se apokalypsy, ale úchvatný nebeský jev, který se vryje do paměti. Náš Měsíc umí skvělé kousky.

V pondělí 28. září 2015 jsme se na svátek sv. Václava stali svědky úžasného úplného zatmění Měsíce. Ti, kdo měli štěstí na příznivé počasí, si mohli užít bezesnou noc pozorováním postupně se zatmívajícího, přízračně rudnoucího a opět se rozjasňujícího Měsíce.

Zatmění Měsíce nám velmi nápadně připomínají, že noční obloha není jenom krásný obraz, ale pořádně dynamická show, ve které účinkuje nezměrná spousta blízkých i vzdálených vesmírných těles. Není to vlastně vůbec nic složitého. Měsíc se během zatmění dostane do stínu planety Země a ten pak na nějaký čas utlumí jeho záři. Dochází k tomu během úplňku, když se Slunce, Země a Měsíc navzájem ocitnou v postavení, které je blízké přímce.

V porovnání se zatměním Slunce je měsíční zatmění mnohem častější, může nastat několikrát ročně. Rovněž trvá o poznání déle než zatmění Slunce. Měsíc se totiž pohybuje ve stínu Země rychlostí přibližně 1 kilometr za sekundu a zatmění tak může trvat téměř dvě hodiny. I během úplného zatmění je Měsíc stále pozorovatelný. Způsobuje to ohyb paprsků slunečního záření v atmosféře Země, které osvítí Měsíc do té míry, že je ze Země neustále vidět. Právě v ohybu slunečních paprsků spočívá i vysvětlení, proč je Měsíc při svém úplném zatmění narudlý, tedy „krvavý“.

Krvavý měsíc má hodně společného s dech beroucími rudými východy a západy Slunce. Jen ty svůdné červené odstíny nepozorujeme na nebi a mracích, ale na naší oběžnici. Načervenalé úplné zatmění může být skvělá příležitost k pozorování oblohy, a pro někoho také důvod k obavám. Milovníkům apokalyps všeho druhu už asi otrnulo po fiasku s mayským kalendářem a dramatické zatmění Měsíce bylo skvělou příležitostí k dokoupení zásob do podzemních bunkrů.

Aby toho nenylo málo, tohle zatmění Měsíce bylo nejen „krvavé“, ale i „super“, protože Měsíc byl během něj v perigeu, tedy v místě své oběžné dráhy, který je nejblíže Zemi. Měsíc v perigeu je Zemi o necelých 50 tisíc kilometrů blíž nežli v apogeu (v místě, kde je nejvzdálenější Zemi), a zároveň je z našeho pohledu o 30 procent jasnější a o 14 procent větší. Jak tedy dopadl „Krvavý super Měsíc“? Byla to skvělá podívaná a naše planeta i s civilizací ji opět přečkala bez větší úhony.

Stanislav Mihulka

Vysvětlení jevu zatmění měsíce a krvavého měsíce: NASA Lunar Eclipse Essentials

Plné zatmění měsíce, 4. dubna, 2015. Časosběrné video - 4,5 hodiny v jedné minutě