EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

Evropská soutěž CanSAT 2015 zná své vítěze

V Portugalském aero klubu Torres Vedras se v termínu 23.-25.6. konalo Evropské finále soutěže CanSAT. Tato soutěž dává možnost nahlédnout studentům, jak vypadá reálná vesmírná mise od přípravy po start rakety. Českou republiku na evropském klání reprezentoval dívčí tým s příznačným názvem GirlsSat ze SPŠE Ječná. Celé akci předcházela pravidelná schůzka vedoucích ESERO kanceláří, tentokráte v Lisabonském science centru Ciencia Viva.

Evropské finále soutěže CanSAT představovalo pro 16 týmů, čítajících z celkově více než 100 žáků středních škol ve 14 Evropských zemích, vyvrcholení jejich několika měsíčního snažení o vytvoření toho nejlepšího CanSATu. Tedy navržení a sestrojení funkčního minisatelitu obsahující různé senzory pro měření fyzikálních veličin.

Na česká děvčata čekala během třídenního klání celá řada nesnadných úkolů. Na plnění všech úkolů dohlížela odborná porota složená ze členů a ESA a předních evropských expertů na průzkum vesmíru. Prvním krokem bylo prezentovat projekt vlastního CanSATu – jak žáci postupovali při výběru čidel, pájení, programování jednotlivých komponent a co všechno by satelit měl z vědeckého hlediska dokázat. Jednalo se o nelehký úkol, prezentovat před ostatními týmy, přísnou porotou v a navíc angličtině, avšak česká děvčata představení své mise zvládla.

Druhým úkolem pro týmy bylo otestování padáku CanSatu, zda se padák správně rozevírá, odpovídá rychlost sestupu a současně nedochází k rotaci či jiným nežádoucím pohybům. Při těchto testech, prováděných odhodem CanSatu z letadla ve výšce 150 m některé týmy selhaly a jejich satelity byly zničeny. To pro ně samozřejmě představovalo obrovské komplikace a spoustu práce s opravou či sestrojením nového CanSatu do druhé dne, kdy měl být vystřelen s pomocí rakety.

Druhý den byly CanSaty po technické inspekci vypouštěny speciální raketami až do výšky 1200 m. Start s pomocí rakety představoval opravdovou výzvu pro funkčnost jednotlivých satelitů. Raketa během svého letu dosahovala rychlosti až 500 km/h a docházelo zde přetížení, až do výše 20 G. Díky takto vysokým zatížením došlo u některých týmů k poruchám v měření či vysílání dat, která se týmy snažil přijmout s pomocí antén na zemi.

A satelit fungoval či ne, pro všechny týmy zde byl další úkol. Analyzovat naměřená data či příčiny neúspěchu mise svého satelitu a připravit si celkové výsledky pro prezentaci porotě a ostatním soutěžním týmům na další den. Právě to mělo rozhodnout o celkovém vítězi soutěže CanSat ročník 2015.

A byla jejich mise úspěšná či ne, každý z týmů musel prezentovat výsledky svojí mise. Soutěžící zjistili, že jen dostat dobrá data ze svého satelitu není dostačující. Velmi totiž záleželo na tom, jak se vypořádali s interpretací naměřených dat a jejich prezentováním odborné porotě. Jak se ukázalo, toto bylo stěžejním bodem celé mise. Týmy, které sice měly dobrá data, avšak nedokázala z nich vytěžit zajímavé výsledky a ty poutavě prezentovat, propadly. Bohužel toto byl i případ českého týmu, jež se nakonec umístil mimo medailové pozice. Avšak nabyté zkušenosti se budou nejen českým reprezentantkám určitě hodit v jejich dalším životě.

Celkové výsledky soutěže CanSat 2015 (vyhlašováni pouze první tři v každé kategorii)

Kategorie Advanced:

  1. Tým Ipulse, St Paul’s School, London
  2. Tým Spaceclub_Berlin, FEZ Berlin
  3. SG Can Science 2015, Silkeborg Gymnasium

Kategorie Beginners:

  1. AlpSat, BG/BRG Stainach
  2. TechSwarm, V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego in Kraków
  3. Sky Shepherd, the Istituto Adone Zoli from Atri, Abruzzo