EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

První mise ExoMars je na cestě k Rudé planetě

Sonda ExoMars odstartovala. ExoMars s přístrojem Trace Gas Orbiter s přistávacím modulem Schiaparelli, dorazí k Marsu za 7 měsíců.

14. března 2016 v 9:31 ráno světového času (GMT) vyrazila na cestu k Rudé planetě první ze dvou plánovaných misí programu ExoMars. Sonda Trace Gas Orbiter (TGO) a demonstrační přistávací modul Entry, Descent and Landing Demonstrator Module (EDM) Schiaparelli dohromady představují zatím nejtěžší kosmickou loď, která se vydala na cestu k Marsu. Trace Gas Orbiter se Schiaparellim doletí k Marsu za 7 měsíců a pak se tam pustí do práce. Program ExoMars je mezinárodní a kromě evropské kosmické agentury ESA se na něm podílí i ruská kosmická agentura Roscosmos. 

 

Mise ExoMars

Program ExoMars (Exobiology on Mars) je astrobiologický projekt, který si klade za cíl prozkoumat prostředí na Marsu, hlavně pokud jde o jeho současné nebo alespoň dřívější osídlení živými organismy. Trace Gas Orbiter dopraví až do blízkosti Marsu přistávací modul Schiaparelli, stěžejním úkolem této sondy ale bude mapování a detailní průzkum atmosféry Rudé planety. Data ze sondy Trace Gas Orbiter by nám měla umožnit lépe pochopit dynamiku metanu a dalších plynů v atmosféře Marsu a zjistit, zda souvisí s geologickou nebo snad dokonce biologickou aktivitou. S přistávacím modulem Schiaparelli si evropská kosmická agentura chce vyzkoušet technologii přistání na Marsu, hlavně pokud jde o orientaci sondy během přistávacího manévru a samotné dosednutí na povrchu Rudé planety.

Start se povedl a raketa Proton-M dostala Trace Gas Orbiter se Schiaparellim do vesmíru. Signály sondy potvrdily, že je v dobré kondici, že má rozložené solární panely, a že je na cestě na Mars. První mise programu ExoMars by měla získat unikátní vědecká data, a také prošlapat cestu pro druhou misi ExoMars. Ta by měla odstartovat v roce 2018 a dopravit na Mars přistávací systém odvozený od modulu Schiaparelli, který vysadí na povrch planety robotického průzkumníka ExoMars.

 

Trace Gas Orbiter a Schiaparelli se oddělí ve vzdálenosti 900 tisíc kilometrů od Marsu. 19. října letošního roku Schiaparelli vstoupí do atmosféry Marsu a za 6 minut by měl být dole. Během manévru si přistávací modul vyzkouší klíčové technologie pro přiblížení, sestup a vlastní přistání na povrchu Marsu. Kromě toho by měl během sestupu zvládnout i výzkum v atmosféře, například změření elektrických polí na povrchu Marsu. Trace Gas Orbiter mezitím zaujme eliptickou oběžnou dráhu, po které oběhne kolem Marsu za čtyři dny. Nejbližší bod dráhy bude 300 km od povrchu Marsu, ten nejvzdálenější asi 96 tisíc kilometrů. Poté bude Trace Gas Orbiter asi tak rok pozvolna brzdit průlety v atmosféře, než dosáhne kruhové oběžné dráhy ve vzdálenosti 400 kilometrů od povrchu Marsu a pustí se do analýzy plynů v atmosféře planety.

 

Start mise ExoMars

Všechny zajímá hlavně metan na Marsu, takže se na něj soustředí i Trace Gas Orbiter. Měl by ho proměřit o tři řády přesněji, než v předešlých případech. Sonda ale také bude snímat struktury na povrchu Marsu, které by mohly být zdroji plynů v atmosféře Marsu, jako například marťanské vulkány. Trace Gas Orbiter zvládne i detekovat podpovrchové zdroje vodního ledu. Získaná data by mohla ovlivnit volbu míst přistání budoucích misí na Rudou planetu. Počátkem roku 2019 se Trace Gas Orbiter ještě navíc zhostí role komunikačního uzlu pro přenos dat druhé mise ExoMars. Doufejme, že se vše povede přesně tak, jak má.

 

Stanislav Mihulka

 

[