EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

Hubbleův teleskop vystopoval hvězdná monstra

Starý dobrý Hubbleův vesmírný dalekohled opět prokázal, že ještě nepatří do starého železa. Pomocí výkonného zařízení s vysokým rozlišením v ultrafialové oblasti vystopoval devět hvězdných monster ve hvězdné porodnici R136. Každá z nově objevených ohromných hvězd přitom svou hmotností předčí nejméně sto Sluncí. Je to doposud největší skupina takto masivních hvězd, kterou jsme ve vesmíru našli.

Objev v mlhovině Tarantule

Mezinárodní tým odborníků NASA a Evropské kosmické agentury ESA, který vedl Paul Crowther z Univerzity ve Sheffieldu, použil hned dva přístroje, které pracují na palubě Hubbleova vesmírného dalekohledu. Badatelé zkombinovali snímky zařízení Wide Field Camera 3 (WFC3) s daty ze spektrografu Space Telescope Imaging Spectrograph (STIS) a poprvé detailně prozkoumali hvězdnou porodnici R136 v ultrafialové oblasti záření.

 

R136 je jedním z nejúžasnějších míst v okolním vesmíru. Nalézá se v srdci mlhoviny Tarantule, která jako přízračný pavouk leze ve Velkém Magellanově oblaku, ve vzdálenosti zhruba 160 tisíc světelných let. R136 představuje vlastně jenom nevelký shluk hvězd o průměru 10 až 15 světelných let. Je ale velmi hustý, jeho hmota odpovídá asi 450 tisícům Sluncí. Zároveň je i velice mladý. Shluk vznikl sotva před 1,5 miliony let a žádná z jeho hvězd zřejmě ještě neexplodovala jako supernova. Bez ohledu na to je ale R136 fantastickou přehlídkou celé řady extrémních hvězd. Jsou tu k vidění zuřivé Wolf-Rayetovy hvězdy, masivní veleobři spektrální třídy O a mnohé další.

 

Korunním klenotem R136 je již před pár lety objevená hvězda R136a1, která sedí uprostřed hvězdné porodnice. Jde o Wolf-Rayetovu hvězdu, která zběsile vyvrhuje hvězdnou hmotu. Také je to úplně nejhmotnější a nejzářivější ze všech hvězd které známe. S hmotou 315 Sluncí, zářivostí 8,7 milionů Sluncí a také extrémní teplotou 50 tisíc K je doopravdy výjimečná. Nově objevené gigantické hvězdy sice nejsou až tak extrémní, stále ale stojí za to. Těchto devět hvězdy dohromady přesvítí 30 milionů Sluncí.

 

Devítka ohromných hvězd z R136 není zrovna vzorem poklidných vesmírných objektů. Jak ukazuje pozorování v ultrafialové oblasti, bouřlivě se zbavují své hmoty. Každý měsíc do svého okolí vyvrhují hmotu jedné planety Země, která se řítí rychlostí dosahující jednoho procenta rychlosti světla. Určitě se nespleteme, když těmto hvězdným behemotům předpovíme velice krátký a divoký život. Zároveň stále nevíme, jak vlastně mohly takové hvězdy vzniknout. Vůbec celá hvězdná porodnice R136 se tak trochu vzpírá našim dosavadním modelům tvorby hvězd. 

Oprava Hubbleova teleskopu

Crowther a jeho společníci si rovněž velice chválí práci astronautů, kteří během poslední, čili 4. servisní mise raketoplánů u Hubbleova vesmírného dalekohledu v květnu 2009 opravili spektrograf STIS a zajistili jeho další provoz. Bez jejich úsilí by na data Hubbleova teleskopu z ultrafialové oblasti vědci mohli zapomenout. 

 

 

Stanislav Mihulka

 

Autor Lukáš Holman SCIENCE IN - Koordinátor

Zobrazit profil autora