EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

Nákladní loď SpaceX doručila na oběžnou dráhu první nafukovací modul

Když 8. dubna 2016 z Cape Canaveral odstartovala nákladní zásobovací mise SpaceX CRS-8, tak se odehrály hned dvě velice významné události v historii kosmických letů. Jedna z nich se týká samotného startu mise a nosné rakety, druhou představuje klíčová část nákladu lodi Dragon. Soukromá společnost SpaceX sklidila zaslouženou mediální slávu za první úspěšné přistání prvního stupně nosné rakety Falcon 9 na oceán. Bylo fascinující sledovat, jak se štíhlý raketový stupeň se čtyřmi vzpěrami ladně snese na nevelkou plovoucí plošinu. Díky tomuto úspěchu by budoucí lety do vesmíru mohly být mnohem levnější než doposud.

Nový modul BEAM pro ISS

Po dvou dnech, tedy 10. dubna, dorazila nákladní loď Dragon k mezinárodní vesmírné stanici ISS a astronauti si na oběžné dráze vyzvedli pozoruhodnou zásilku. Dragon přivezl celkem 3.175 kg nákladu, z čehož o něco méně než polovinu (1.360 kg) představuje revoluční nafukovací modul Bigelow Expandable Activity Modul, čili BEAM, od společnosti Bigelow Aerospace. Prozatím je modul BEAM pečlivě složený, aby zbytečně nezabíral místo. Astronauti ho v sobotu 16. 4. 2016 připojí ke konstrukci Mezinárodní vesmírné stanice pomocí robotického systému Canadarm2. Nafouknout by ho ale měli nejdříve na konci května. Až se tak stane, bude mít modul BEAM délku 4 metry, průměr 3,2 metry a obytný prostor 16 metrů krychlových.

Pro současnou posádku Mezinárodní vesmírné stanice zůstane nafukovací modul po většinu doby nepřístupný. Na oběžné dráze teď na modul BEAM čekají dva roky důkladného testování a prověřování jeho konstrukce. Astronauti se do něj dostanou jenom párkrát za rok, aby provedli měření a vyměnili senzory.

Cílem experimentů s modulem BEAM bude zejména prověření technologie při přípravě na start, při přepravě na oběžnou dráhu, připojení k orbitální stanici a při samotném nafouknutí modulu. Významné bude i ověření odolnosti modulu před kosmickým zářením a celkové ověření fyzikálních vlastností modulu, hlavně jeho tepelné, strukturální a mechanické odolnosti při dlouhodobém fungování v kosmickém prostoru. Během dvou let provozu také dojde k prověření funkčnosti modulu jako součásti orbitální stanice.

Tohle všechno je jenom úplný začátek. Pokud se technologie nafukovacích modulů osvědčí, tak by mohla změnit způsob života astronautů ve vesmíru. V NASA sní o nafukovacích orbitálních stanicích i pozemních základnách už celá desetiletí. Se společností Bigelow Aerospace to teď mohou doopravdy uskutečnit. Nafukovací moduly Bigelow Aerospace přímo navazují na starší koncepty NASA, jako byl Transhab, které musela americká vesmírná agentura opustit kvůli škrtům v rozpočtu.

Animace instalace modulu BEAM

NASA a Bigelow Aerospace podepsali kontrakt v rámci programu NextSTEP (Next Space Technologies for Exploration Partnerships), který se zaměřuje na rozvoj komerčního kosmického průmyslu. Budou spolupracovat na vývoji velkého obytného modulu B330 Habitat, který by měl zajistit životní prostor pro astronauty na pilotovaných misích v prostoru Měsíce, Marsu, i hlouběji ve vesmíru. Jak napovídá jméno připravovaného modulu, nabídne posádce 330 metrů krychlových obytného prostoru. To je více než dvojnásobek 160 metrů krychlových, které obyvatelům ISS poskytuje modul Destiny. Není to nijak zvlášť vzdálená budoucnost. První modul B330 Habitat by měl být na oběžné dráze v roce 2019 a o rok později by ho měl následovat druhý. Jestli se vše podaří podle plánu, tak by se z těchto modulů měly stát první komerční vědecké stanice ve vesmíru.

Autor Stanislav Mihulka Jihočeská univerzita - Odborný garant

Zobrazit profil autora