EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

Semifinále Expedice Mars - soutěž o místo v kosmické posádce

Expedice Mars je unikátní mezinárodní česko-slovenská soutěž pro mladé zájemce o kosmonautiku, astronomii a další vědecké obory ve věku 13 až 18 roků, organizovaná Dětskou tiskovou agenturou, Českou kosmickou kanceláří a Slovenskou organizáciou pre vesmírne aktivity.

Patrony soutěže jsou první československý kosmonaut Vladimír Remek a první slovenský kosmonaut Ivan Bella.

Do semifinále letošního, již 12. ročníku, se probojovalo 25 mladých zájemců o kosmonautiku, astronomii, architekturu, medicínu a další vědecké obory. Po tom, co si prošli sérií on-line testů a psaním motivačního dopisu, čekalo je rozdělení do jedné z pěti odborností - astronom, inženýr, architekt, dokumentarista či lékař. Ve zvolené odbornosti pak museli vypracovat vlastní projekt související s letem na Mars, např. Návrh základny na Marsu, Kontrola mentálního výkonu posádky v průběhu mise na Mars, Ochrana před kosmickým zářením, Měření vzdáleností ve vesmíru, Propagace vesmírné turistiky apod.

Z desítek došlých projektů velitelé odborností vybrali 25 nejlepších českých a slovenských soutěžících, kteří postupují do semifinálového kola. To se uskuteční ve slovenské Terchové. Na Slovensku se v druhém říjnovém víkendu rozhodne o tom, kdo bude členem vítězné desetičlenné posádky, která se zúčastní kosmonautického výcviku v Evropském vesmírném centru v Transinne a vyzkouší si simulovanou misi na Mars.

Na výběru semifinalistů se kromě organizátorů – Dětské tiskové agentury a České kosmické kanceláře podíleli také partneři a sponzoři Expedice Mars. K postupu do semifinále mladým kosmonautům za ČVUT pogratuloval Dr. Václav Liška, za Sdružení dopravní telematiky ing. Roman Srp a na semifinále se těší i letošní maskot, který děti všude doprovází – Igráček.

Další informace o Expedici Mars najdete na http://www.expedicemars.eu.