EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

Maratón s Timem Peakem

Tim Peake, britský astronaut pobývající toho času na Mezinárodní vesmírné stanici, v zimě ohlásil svou účast na veleslavném dubnovém londýnském maratónu. Tedy účast virtuální. Vzdálenost totiž hodlal zdolat na běžícím pásu přímo na ISS. Jako oblíbená tvář programu Mise X určené pro 1. stupně ZŠ (více o tomto programu zde), vyzval inspirativně nejen děti školou povinné, ale i širokou veřejnost, aby se k běhu přidala. My jsme samozřejmě nemohli zůstat pozadu a výzvu jsme vyslyšeli.

Trasu jsme vytyčili předem. Vedla po Petřínském vrchu a její součástí byla zajímavá zastavení: výhled na Prahu pod Strahovským klášterem, pomník Jaroslava Vrchlického, hladová zeď opět s výhledem na Prahu, Herkulovo jezírko s vodopádem, dětské hřiště, zakarpatský, pravoslavný kostel sv. Michala, Štefánikova hvězdárna, Petřínská rozhledna a běh jsme zakončili opět výhledem na Prahu. Cestou jsme několikrát tematicky posvačili a pokusili jsme se experimentálně demonstrovat rozdíl mezi podmínkami na ISS a na Zemi (voda, oheň, salát). Za tímto účelem jsme přizvali odborníky s Astronomického ústavu ČR a z Přírodovědecké fakulty UK, za jejichž účast jim tímto děkujeme.

Maratón s Timem

Nebudeme Vás déle napínat - celá akce se vydařila. Maratón jsme týmově (rozuměj kumulativně) úspěšně zdolali. Pomohly nám k tomu koloběžky, kolečkové brusle i jízdní kolo. Zdařile jsme provedli několik pokusů, vyzkoušeli jsme si vesmírnou stravu a všichni účastníci se vrátili ve zdraví. Zdá se, že se z této akce stane ESERO CZ tradice (byť příště už bez Tima).

Celý průběh akce byl audiovizuálně dokumentován. Pořídili jsme mnoho materiálu, se kterým se Vám snad již brzy s radostí pochlubíme.

Autor Sylvie Kročáková SCIENCE IN - Copywriter

Zobrazit profil autora