EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

Astronaut ESA Tim Peake se vrátil z půlroční mise na ISS

V sobotu 18. června 2016 se po půl roce stráveném na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS vrátil zpět na Zemi Tim Peake, první britský astronaut ve službách ESA. V kosmickém lodi Sojuz spolu s ním v Kazašské stepi přistáli ještě Tim Kopra z americké NASA a Jurij Malenčenko z ruského Roskosmosu. Bylo to klasické přistání návratového modulu lodi Sojuz na padácích, jaká se opakují již dlouhé roky. Posádku ISS by teď měla doplnit další skupina astronautů, jejichž start je plánován na 7. července. Tvoří ji japonský astronaut Takuja Óniši, astronautka Kathleen Rubinson z NASA a Anatolij Ivanišin z Roskosmosu. Peake absolvoval přibližně 3 tisíce oběhů Země a urazil během toho vzdálenost 125 milionů kilometrů.

Tim Peake je zpátky na Zemi

Mise Tima Peakeho na Mezinárodní vesmírné stanici nesla jméno Principia a bylo to šest měsíců plných experimentů a rozmanitých událostí. Hned během prvního měsíce se Peake vypravil do volného kosmického prostoru. Na ISS uskutečnil celou řadu zajímavých experimentů připravených ESA a mezinárodními partnery. Peake například pomáhal při dokování dvou kosmických lodí na ISS, na dálku řídil průzkumný rover na simulovaném povrchu Marsu (který byl ve skutečnosti na Zemi), experimentoval se svým spánkem, aby ověřil, jak se lidé mohou adaptovat na prostředí bez normálního denního světla, a také experimentoval se svým stravováním, což bylo součástí přípravy budoucích misí astronautů do hlubokého vesmíru.

Přistání Tima Peaka

Na Mezinárodní vesmírné stanici běží zároveň velké množství experimentů. Tim Peake se podílel na zakončení projektu Expose, během něhož byly po 18 měsíců vystaveny působení kosmického prostoru vybrané organismy i chemikálie. Stejně tak se podílel na monitorování Slunce experimentem Solar, které běží nepřetržitě už osm let. Kromě vědeckých experimentů a nezbytné údržby orbitální stanice Peake okouzlil celý svět svými posty na sociálních médiích a také účastí v Londýnském maratónu, který běžel pomocí tréninkového zařízení na palubě ISS.

Tim Peake je osmým astronautem ESA, který absolvoval dlouhodobý pobyt ve vesmíru. A stal se také třetím v pořadí, který hned po přistání letěl na domovskou základnu astronautů ESA. Ta sídlí v Kolíně nad Rýnem a Peakeho tam čekají zdravotní prohlídky a odběr dat, která přinesou informace o adaptacích lidského těla i mysli na život ve vesmíru. Příštím astronautem ESA na Mezinárodní vesmírné stanici by se měl stát Francouz Thomas Pesquet. Bude členem Expedic 50/51 a na oběžnou dráhu by se měl dostat letos v listopadu (2016).

Experiment na ISS

Autor Stanislav Mihulka Jihočeská univerzita - Odborný garant

Zobrazit profil autora