EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

Soutěž pro středoškolské studenty ZERO ROBOTICS!

Již po čtvrté odstartovala soutěž pro středoškolské studenty v programování robotických koulí SPHERES.

SPHERES (zkratka Synchronised Position Hold, Engage, Reorient, Experimental Satellites ) jsou roboti velikosti volejbalového míče (přesněji se jedná o osmnáctistěn o průměru 20 cm a hmotnosti 3,5 kg), které mají sloužit astronautům na Mezinárodní vesmírné stanici. SPHERES mají vlastní zdroj energie, pohybují se vypouštěním oxidu uhličitého z trysek a samy se navigují.

Přihlásit se mohou žáci středních škol ve věku 14–20 let z členských zemí ESA v týmech o 5–20 členech, vedených zkušeným instruktorem. Registrace probíhá do 30. 9. 2015.

Kromě samotného vytvoření kódu pro pohyb chytrých koulí virtuálním prostorem plným překážek musí soutěžící řešit vzniklé problémy, aplikovat své matematické a fyzikální znalosti a využít dovednosti práce v týmech.

Soutěž začíná on-line simulacemi s postupně vzrůstající obtížností. Soutěžící mohou programovat a testovat funkčnost kódu v simulovaném prostředí ve specializovaném webovém prohlížeči. Po 2D a 3D simulačních kolech postoupí finalisté do závěrečného klání, jehož dějištěm se stane Mezinárodní vesmírná stanice. Soutěž v přímém přenosu povede a evropské týmy podpoří astronaut ESA Tim Peake.

Finále se bude konat v lednu 2016. Evropské týmy se setkají v Euro Space Centre v belgickém Redu, americké týmy v Massachusetts Institute of Technology.

 

Pravidla soutěže, podrobné informace a registraci naleznete zde: http://zerorobotics.mit.edu/tournaments/20/

Tři SPHERES a kosmonaut ve stavu bez tíže.

SPHERES na Mezinárodní vesmírné stanici (Zdroj: NASA)