EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

Zero robotics - soutěž ve stavu beztíže

Již po páté startuje soutěž NASA a ESA pro středoškolské studenty v programování robotických koulí SPHERES.

SPHERES (zkratka Synchronised Position Hold, Engage, Reorient, Experimental Satellites ) jsou roboti velikosti volejbalového míče, které mají sloužit astronautům na Mezinárodní vesmírné stanici. SPHERES mají vlastní zdroj energie, pohybují se vypouštěním oxidu uhličitého z trysek a samy se navigují.

Přihlásit se mohou žáci středních škol ve věku 14–20 let v týmech o 5–20 členech, vedených instruktorem. Registrace probíhá do 28. září 2016, soutěž probíhá od 10. 9. do 18. 12. 2016.

Kromě samotného vytvoření kódu pro pohyb chytrých koulí virtuálním prostorem plným překážek řeší soutěžící vzniklé problémy, aplikují své matematické a fyzikální znalosti a učí se týmové práci.

Soutěž začíná on-line simulacemi s postupně vzrůstající obtížností. Soutěžící mohou programovat a testovat funkčnost kódu v simulovaném prostředí ve specializovaném webovém prohlížeči. Po simulačních kolech ve 2D a 3D postoupí finalisté do závěrečného klání, jehož dějištěm bude Mezinárodní vesmírná stanice. Finále se bude konat v lednu 2017.

Podrobné informace a registraci naleznete zde.

Autor Jana Marešová SCIENCE IN - Copywriter

Zobrazit profil autora