EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

Nová soutěž: European Astro Pi Challenge: Code Your Experiment

ESA astronaut Thomas Pesquet vyhlašuje novou soutěž určenou týmům studentů do 16 let. Thomas se již těší na svou hvězdnou misi, ale před odletem na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) by Vás rád přizval k účasti v European Astro Pi Challenge 2016/2017.

Pošlete svůj kód do vesmíru!

Na palubě ISS jsou dva Astro Pi počítače. Jemnují se Ed a Izzy. Jeden z nich je určen pro Thomase a může fungovat dle počítačového kódu vyvinutého… Vámi!


Co je to Astro Pi?

Astro Pi je jméno, které se užívá pro speciálně upravené výukové Raspberry Pi počítače, které jsou na palubě ISS. Raspberry Pi je počítač podobný tomu, který používáte každý den, jen je daleko menší a má jinou schránku.

Tyto dva počítače na palubě ISS jsou vybaveny senzorem HAT, který umožňuje snímat pohyb, měřit vlhkost, teplotu a tlak nebo detekovat radiaci. Ovládání je zcela jednoduché pomocí joysticku a tlačítek stejně jako na herních konsolách. Každý z počítačů je vybaven jinou kamerou: Izzy má kameru, která snímá v infračerveném spektru, Ed má klasickou kameru, která snímá viditelné spektrum.

Co musíte udělat?

Za prvé se musíte zajímat o výzkum vesmíru a o život na ISS. Dále je třeba přihlásit včas svůj plán mise – čím kreativnější a originálnjší bude váš nápad, tím větší šanci máte dostat se do druhé fáze a získat Astro Pi kit (Astro Pi sadu se senzory a všemi součástkami). Dále je třeba, aby Váš tým vyřešil úkol, který Thomas připraví. Nejste-li experti na programování, nezoufejte! ESA vám poskytne materiály k práci s Astro Pi a návod, jak napsat jednoduchý kód v programovacím jazyce Python. Tyto materiály budou k dispozici na stránkách ESA od 21. listopadu 2016. ESA pak pošle nejlepší kódy Thomasovi a Edovi přímo na palubu ISS, kteří zašlou zpět řešení.

Pro koho je soutěž určená?

Zúčastnit se mohou týmy studentů do 16 let (včetně), každý tým musí mít alespoň jednoho učitele.

Jak se zúčastnit?

Výzva je rozložena do tří fází.

V první fázi se týmy musí registrovat online. K registraci je nutné přiložit svůj plán mise (ke stažení zde). Konečný termín je 13. listopadu 2016. Vybrané týmy budou informovány o přijetí do druhé fáze 25. listopadu 2016. Týmy z České republiky se mohou přihlásit a nahrát svůj plán mise zde. Vše musí být v anglickém jazyce.

Ve druhé fázi, která bude probíhat od 25. listopadu 2016 do 28. února 2017, Thomas zveřejní výzvu a vybrané týmy sepíší a otestují své kódy. 

Ve třetí fázi (1. března – 15. května 2017) vybere komise z každé země nejlepší experimenty/kódy, které poběží na Astro Pi Ed na palubě ISS. 15. května budou zveřejněny výsledky experimentů a Thomas Pesquet je okomentuje z oběžné dráhy!

Více informací naleznete zde.

Mnoho štěstí!

Autor Sylvie Kročáková SCIENCE IN - Copywriter

Zobrazit profil autora