EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

Dětské kresby poletí do vesmíru

Evropská vesmírná agentura ESA a její partneři vyzývají děti k nakreslení obrázků, které na sondě CHEOPS vyletí do vesmíru.

CHEOPS (CHaracterising ExOPlanets Satellite) je družice, která bude zkoumat exoplanety – tedy planety obíhající kolem jiné hvězdy než Slunce. Družice vznikla ve spolupráci ESA a Švýcarska a její start je plánován na konec roku 2017. Data získaná družicí CHEOPS umožní zjistit velikost a hmotnost mnoha extrasolárních planet a poznat další planetární systémy.

Obrázky mohou kreslit děti ve věku 8–14 let z členských států ESA nebo spolupracujících států. Kresby inspirované misí CHEOPS musí být v černobílém provedení, vytvořené tužkou, černou pastelkou nebo fixou. Budou pak zmenšeny a přesně vyryty do dvou kovových desek, připevněných na družici. Téma kresby je volné, doporučuje se ovšem tématika vesmíru, letů do kosmu, samotné družice CHEOPS zkoumající planety u jiných hvězd apod.

Tři tisíce přijatých dětských kreseb bude zmenšeno a vyryto na desky. Pokud organizátoři obdrží více než 3000 obrázků, provede se výběr losováním.

Pro účast v soutěži je potřeba stáhnout a vytisknout předlohu pro kresbu a doplnit do ní kontaktní údaje včetně podpisu rodičů. Kresby zasílejte poštou na níže uvedenou adresu do 31. 10. 2015. Rozhodující je datum odeslání na poštovním razítku.

Organizátoři soutěže prosí o vyplnění dotazníku se zpětnou vazbou; dotazník ovšem nepodmiňuje účast v soutěži.

Předlohu pro kresbu obrázku v pdf formátu, pravidla a podrobnější informace k soutěži, návodné video i dotazník pro zpětnou vazbu naleznete zde.

Adresa pro zasílání kreseb:
Cheops drawing competition
European Space Agency / ESTEC
SRE-A Office Ba 115
PO Box 299
NL-2200 AG Noordwijk
The Netherlands

Výkresy, které se stanou součástí doslova nadpozemské galerie, budou zveřejněny během roku 2016.