EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

Staň se na den vědcem!

Soutěž „Cassini Scientist for a Day“

Na konci října se otevřel nový ročník soutěže „Staň se na den vědcem“, která žákům od 10 do 18 let nabízí vyzkoušet si práci vědců zkoumajících vesmír. Účastníci mají za úkol napsat esej o 500 slovech, která vysvětluje jejich volbu jednoho ze tří cílů, na které by se měla zaměřit sonda Cassini zkoumající planetu Saturn.

Eseje budou posuzovány ve třech kategoriích:
10–12 let
13–15 let
16–18 let

Účastníci soutěže prostudují všechny tři cíle, které by sonda Cassini mohla zobrazit, a rozhodnou se, který z nich by byl pro vědu nejpřínosnější. Vysvětlí, co z vybraného snímku vyplyne pro vědu nového, stejně, jako to dělají skuteční vědci.

Návrhy cílů:

  1. Saturnovy prstence se třemi měsíci: Tethys, Enceladus a Mimas
  2. Vzdálený snímek Jupiteru
  3. Krátký film ukazující Saturnův měsíc Tethys obíhající v pozadí za měsícem Rhea

Příspěvky do soutěže je možné zasílat do 26. 2. 2015, 23:59 SEČ českému národnímu koordinátorovi, jehož tým vybere národní vítěze. Vítězové obdrží speciální ESA dárek a certifikát, a jejich eseje budou zveřejněné na webových stránkách ESA.

Příspěvky mohou posílat jak jednotlivci, tak týmy složené max. ze 4 žáků. Každý žák nebo tým může podat pouze jeden příspěvek. Kontakt na českého koordinátora je Lukáš Holman, .

 

O misi Cassini-Huygens

Mise Cassini-Huygens je mezinárodní projekt, na kterém spolupracuje NASA, ESA a Italská vesmírná agentura ASI.

Po téměř sedmileté cestě dosáhlo orbitální plavidlo Cassini v roce 2004 oběžnou dráhu Saturnu. Sonda Huygens dosedla na povrch Saturnova měsíce Titanu v lednu roku 2005. Jedná se o jediné přistání, které se kdy odehrálo ve vnější části Sluneční soustavy, a nejvzdálenější přistání od Země.

Cassini stále obíhá kolem Saturnu a poskytuje vědcům množství cenných informací o planetě a jejích měsících. V současné době má před sebou Cassini dva roky do konce druhého prodloužení mise nazvané „Solstice“ (slunovrat). V letech 2016 a 2017 bude Cassini obíhat velice blízko Saturnu a jeho prstenců, načež se v září 2017 vnoří do Saturnovy atmosféry. Do konce roku 2015 prochází dráha letu Cassini rovníkovou rovinou Saturnu, což umožňuje blízké přelety kolem Saturnových ledových měsíců.

Sondu Huygens vyvinula ESA za podpory mnoha evropských zemí, které dodaly 12 přístrojů na palubu sondy. Data získaná od sondy Huygens, spolu s daty ze stále probíhající mise Cassini, dnes využívají stovky vědců z celého světa.

Oficiální stránky soutěže:
http://saturn.jpl.nasa.gov/education/scientistforaday2015