EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

Aktuality

Co se děje ve vesmíru a ve vzdělávání o něm.

Videospojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí!

SCIENCE IN 24. 11. 2021
náhled

Žáci a učitelé partnerských škol ESERO navážou spojení s mezinárodní vesmírnou stanicí ISS, během cca 20 minutové videokomunikace položí několik otázek ESA astronautovi Matthiasovi Maurerovi.

Samotnému videopojení s ISS bude předcházet program s vesmírnými workshopy a inspirativními přednáškami.

Spojení proběhne z Mediálního domu Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia (Preslova 72/25, Praha 5), celý program bude online streamován a bude poté dostupný i z archivu (odkazy zevřejníme zde den před akcí).

Celý článek

Vzdělávací akce pro školy během festivalu Czech Space Week

SCIENCE IN 05. 11. 2021
náhled

Začíná Czech Space Week, hlavní festival vesmírných aktivit v Česku, jenž každoročně spoluorganizujeme.
Vzdělávací akce pro školy uvádíme v pondělí 8. 11. 2021 v pražském Karolinu zahajovací konferencí pro pedagogy "Školní rok s Evropskou vesmírnou agenturou", shrnutí informací bude k dispozici i v archivu ZDE.
Sledujte program pro školy a registrujte ZDE
#učímevesmír

Hlaste se na Juniorskou vědeckou konferenci PřF UK!

Univerzita Karlova 7. 10. 2021
náhled

Baví tě poznávat, zkoumat a bádat? Je ti 10-19 let a zajímají tě přírodní nebo technické vědy? Přihlas na konferenci, kde si vyzkoušíš roli vědce a podělíš se o své poznatky s dalšími nadšenci!
Na konferenci bude přítomno i ESERO, s představením vesmírných témat ESA a s úvodem do soutěží Moon Cam Challenge a Climate Detectives.

Projekty a soutěže pro školní rok 2021/2022

SCIENCE IN 22. 9. 2021
náhled

Začíná nová sezóna soutěžních projektů Evropské vesmírné agentury ESA pro základní a střední školy - naučte se programovat posláním vlastního kódu na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS, vymodelujte měsíční základnu v rámci Moon Camp Challenge, trénujte jako skuteční astronauté, postavte vlastní sondu nebo probádejte klimatický jev s pomocí satelitních snímků.

Celý článek

Na Zlínském filmovém festivalu byl představen seriál Koumando

SCIENCE IN 11. 9. 2021
náhled

Vesmírnými experimenty jsme na Mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně oficiálně uvedli nový vzdělávací seriál České televize a SCIENCE IN Koumando.

Seriál bude vysílán od ledna 2022 na ČT:D, zároveň s vysíláním budou probíhat ve školách po celé ČR výukové programy s vybranými experimenty.

O akci zpravila i Česká televize ve svém hlavním zpravodajství (záznam zde, minuta 46:20).

Národním finále soutěže CanSat 2021 zná své vítěze!

SCIENCE IN 21. 9. 2021
náhled

Ve dnech 7. a 8. září se na letišti v brněnských Medlánkách uskutečnilo národní finále soutěže CanSat. I přes skutečnost, že v uplynulém roce panovaly stále velmi ztížené podmínky pro práci na školních projektech, se celkem 5 týmů utkalo o celkové vítězství. 

Výhercům gratulujeme, a pozor: 16. 9. bude otevřena  registrace do ročníku 2021/22!

Celý článek

Národní finále soutěže CanSat

SCIENCE IN 7. 9. 2021
náhled

Na letišti Brno-Medlánky právě probíhá závěrečné klání finalistů národního kola soutěže CanSat.

Dva dny, pět týmů, start letadla, předváděčka rakety, vesmírné mise minisatelitů. A návštěva ze SAB Aerospace.

Průběh sledujte na Facebooku.

A už se můžete připravovat na další ročník, registraci pro nadcházející národní kolo spustíme již příští týden 16. 9. 2021!

ESERO 3D tisk do škol

Univerzita Palackého 2. 8. 2021
náhled

V návaznosti na náš loňský webinář o 3D tisku a jeho potenciálu při kolonizaci vesmíru (webinář zde) jsme připravili metodiku využití 3D tisku ve školní výuce (metodika zde), kterou budeme od září představovat pedagogům v rámci čtyřhodinového akreditovaného semináře.

První výuka proběhne již 30. 8. 2021 na ZŠ Krnov, pro update informací a nabídku dalších seminářů sledujte záložku Akce a kurzy.

ESA Teach with Space online konference již zítra!

SCIENCE IN 5. 7. 2021
náhled

Tak již zítra v 10:00!

Program následujících tří dnů zde, my z ESERO CZ budeme samozřejmě přítomni, pro on-line chat vždy minimálně mezi 12:30 - 14:00, popřípadě kdykoli na telefonu +420737731757.

Link na náš "online stánek" naleznete hned na hlavní stránce konference.

Naviděnou zítra!

Český tým obsadil druhé místo v evropském finále CASSINY hackathonu!

SCIENCE IN 24. 6. 2021
náhled

Tým z České republiky zabodoval na evropském finále CASSINY hackathonu - soutěži Evropské komise zaměřené na praktické využití dat družicového průzkumu Země.

Se svým projektem TreeCount&Care obsadili druhé místo v rámci výzvy "Objev své město". Velká gratulace Tomáši Kaplerovi, Michalu Polanskému a Jakubovi Závackému ze skvělou reprezentaci naší země!

ESERO a Maker Faire

SCIENCE IN 13. 6. 2021
náhled

A je to tady! Po roce a čtvrt opět na normálním opravdovém fyzickém a reálném festivalu, s ostatními lidmi! Účastí na Maker Faire v Plzni jsme zároveň odstartovali naši již déle připravovanou spolupráci s hnutím Maker Faire. V září v Praze to s kutily a inovátory rozjedeme naplno!

Vesmírné vzdělávání na dosah

SCIENCE IN 23. 5. 2021
náhled

Zahájili jsme spolupráci s místními vzdělávacími centry, tzv. "open science huby". V OShubu Königsmühle jsme s učiteli a dětmi testovali výuku o vesmírném 3D modelování a 3D tisku, využití družicových snímků při studiu krajiny a tvorbu vlastního vzdělávacího filmu.