EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

Národní finále soutěže CanSat se letos uskuteční ve čtvrtek a pátek 25. a 26. 4. 2019. na letišti v Erpužicích a v Centru robotiky v Plzni.

Letošního finále se zúčastní 12 týmů z celé České republiky, které se probojovaly z lednového semifinále v Praze.

Ještě před finále mají týmy za úkol odeslat závěrečnou zprávu, ve které shrnou svoji misi, postup, technologické řešení, propagaci projektu a očekávané, případně dosavadní, výsledky.

Týmy v národním finále CanSat 2019

Evropské finále na Azorských ostrovech 2018

Týmy budou v rámci prvního dne na letišti předvádět funkčnost svého CanSatu, který musí splňovat řadu technických podmínek. Jejich miniaturní satelit bude vypuštěn z dronu z výšky 300 metrů a během řízeného sestupu, nejčastěji na padáku, bude sbírat data v rámci povinné primární a volitelné sekundární mise. Bude rovněž hodnocena celková spolupráce týmu a schopnost řešit kritické momenty, které mohou nastat. Jakmile týmy dokončí svůj sestup, mohou začít ihned pracovat na závěrečné prezentaci pro druhý den, kde budou použita naměřená data.

Druhý den se odehraje v Centru robotiky v Plzni, kde budou mít týmy 10 minut na odprezentování svých výsledků z předchozího dne a budou se snažit přesvědčit odbornou porotu o tom, že jejich tým by měl reprezentovat Českou republiku na evropském finále 24. a 28. 6. v italské Bologni. Oproti předchozím ročníkům mají týmy letos za úkol část své finálové prezentace odvykládat v angličtině.

Hlavní cenou pro vítězný tým je letos zájezd do výzkumného a technologického centra Evropské kosmické agentury v nizozemském Noordwijku, kterou do soutěže vložil generální partner soutěže SAB Aerospace z Brna.

Autor SCIENCE IN SCIENCE IN - ESERO

Zobrazit profil autora