EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

Na palubě ISS pracuje první britský astronaut ESA Tim Peake

Pedagogové z České republiky dostanou možnost zúčastnit se telekonference s astronautem na oběžné dráze.

Dne 15. prosince 2015 odstartovala z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu kosmická loď Sojuz TMA-19M na let k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Na palubě vezla tři členy Expedice 46, které úspěšně dopravila na místo určení. Kromě Jurije Malenčenka z ruské kosmické agentury Roskosmos a Timothyho Kopry z americké NASA mezi nimi byl i Timothy Peake, první britský astronaut ve službách Evropské kosmické agentury ESA. Let lodi Sojuz se neobešel bez technických problémů a Malenčenko musel při spojování s Mezinárodní vesmírnou stanicí převzít ruční řízení.

Malenčenko, Kopra a Peake se na Mezinárodní vesmírné stanici připojili k Američanovi Scottu Kellymu a Rusům Sergeji Volkovovi a Michailu Kornijenkovi, a vytvořili tak kompletní posádku Expedice 46. Pokud se nestane něco nepředpokládaného, tak by v tomto složení měli na ISS pracovat do března 2016. Kopra, Peake a Malenčenko zůstanou na palubě ISS až do května 2016 jako členové Expedice 47, přičemž by je měli doplnit astronauti Jeffrey Williams z NASA a Rusové Alexej Ovčinin a Oleg Skripočka.

Co čeká Expedici 46 na oběžné dráze? Už mají za sebou odpojení zásobovací lodi Progress M-28M, k němuž došlo 19. prosince (2015), a také start zásobovací lodi Progress MS-1, první kosmické lodi své řady s vylepšenou elektronikou a komunikačními technologiemi, který se uskutečnil 21. prosince. Téhož dne se astronauti Kelly a Kopra vydali na výstup do vesmíru (v odborné hantýrce EVA, Extra-Vehicular Activity), během něhož úspěšně opravili platformu robotických paží ISS Mobile Base System. 23. prosince se zásobovací loď Progress MS-1 úspěšně spojila s ISS.

Někdy po 7. únoru 2016 odstartuje zásobovací mise SpaceX CRS-8 (též SpX-8), kterou má v režii soukromá společnost SpaceX. Kromě běžných zásob bude mít na palubě historicky první nafukovací modul pro Mezinárodní vesmírnou stanici – Bigelow Expandable Activity Module (BEAM), vyvinutý společností Bigelow Aerospace. Pokud se něco nepokazí, budou tento revoluční modul na palubě ISS pozorovat a testovat minimálně následující dva roky. Pokud BEAM obstojí, tak se možná brzy dočkáme celých nafukovacích orbitálních základen.

Tim Peake je sice celkově šestým člověkem narozeným ve Velké Británii, který odletěl na palubu ISS, a sedmým, který se ocitl ve vesmíru, shodou okolností je ale v pořadí prvním britským astronautem ESA. 43letý Peake je bývalý důstojník a pilot vrtulníků Britské armády. Armádu opustil v roce 2009 a vzápětí vstoupil do programu astronautů ESA, jako jeden ze šesti, vybraných z více než osmi tisíc zájemců. Během výcviku se v roce 2012 stal akvanautem dvanáctidenní mise NEEMO 16 v podmořské laboratoři Aquarius, která se nachází v hloubce 19 metrů, v mořské rezervaci Florida Keys National Marine Sanctuary u pobřeží Floridy. Na palubě Mezinárodní vesmírné stanice Peaka přivítala anglická snídaně a osobní pozdravy od královny Alžběty a Eltona Johna.

A právě s Timem Peakem se bude možné spojit během online telekonferenčního hovoru přímo na palubu ISS.

Tuto možnost dostane přibližně 40 pedagogů z České republiky. Telekonference s Timem Peakem se uskuteční přibližně na konci března letošního roku. Kvůli velmi napnutému pracovnímu rozvrhu astronautů bude možné konkrétní datum upřesnit asi jen týden před jeho uskutečněním. Samotný hovor nepřesáhne 30 minut a bude součástí některého z akreditovaných kurzů vzdělávací kanceláře ESERO. Rozhodně zůstaňte na příjmu, abyste se dozvěděli více! Zájemci o telekonferenční hovor s Timem Peakem se mohou hlásit již nyní na e-mail lukas.holman@scientica.cz

Stanislav Mihulka

Expedition 46 Crew Greeted by Friends & Family