EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

Na počítačích Astro PI na ISS letos běželo 251 českých programů!

Na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS se nachází 2 mikropočítače, které mohou děti ve dvou věkových a obtížnostních kategoriích programovat v rámci Astro Pi Challenge a letos se českým žákům podařilo na oběžnou dráhu poslat 251 programů a experimentů.

Soutěž má dvě úrovně. Obtížnější je Mise Space Lab, kde mají žáci do 19 let ve 2 až 6 členných týmech za úkol navrhnout experiment, který by využil senzorů a kamer na zmíněných 2 mikropočítačích Astro Pi. V případě přijetí návrhu experimentu Evropskou kosmickou agenturou ESA mají týmy za úkol tento experiment naprogramovat v jazyce Python. Pokud program napíší správně, vydá se na oběžnou dráhu a 2 oblety planety bude sbírat data ze zvolených senzorů a kamer, se kterými mohou i fotografovat Zemi. Letos se takto úspěšně dostalo na ISS 9 žákovských experimentů, což je za Českou republiku dosavadní maximum. Týmy nyní zpracovávají sesbíraná data a snaží se přijít s nějakým vědeckým závěrem. Věříme, že některý z českých reportů bude vybrán mezi ty nejlepší!

V Misi Zero, která je určena 2 až 4 členným týmům dětí do 14 let, mají za úkol naprogramovat mikropočítače tak, aby změřily teplotu v modulu Columbus, kde se počítače nacházejí a zároveň zaktivovali LEDkový display, na kterém se může zobrazit například zpráva astronautům kroužícím nad naší planetou. Tento program, rovněž napsaný v jazyce Python, se musí vejít do 30 sekund a ESA garantuje, že každý kód, který nebude obsahovat chybu se dostane na ISS. Následně každý zúčastněný tým obdrží certifikát, že jeho program běžel ve vesmíru. Na certifikátu je rovněž uvedena mapka s přesnou polohou Mezinárodní vesmírné stanice, kde se nacházela když program týmu běžel. A letos se v rámci Mise Zero podařilo na oběžnou dráhu poslat rekordních 242 programů, což Českou republiku zařadilo na 5. místo v rámci členských a spolupracujících států ESA.

Ukázka certifikátů úspěšných programátorů pro Misi Zero

Pořadí států podle počtu proběhlých programů na ISS v rámci Mise Zero:

  1. Velká Británie (3001)
  2. Kanada (914)
  3. Španělsko (443)
  4. Francie (333)
  5. Česká republika (242)
  6. Nizozemsko (173)
  7. ....

Jsme pyšní na české děti a jejich učitele, že se letos podařilo dosáhnout tak skvělých výsledků. Nyní se už těšíme na Astro Pi Challenge 2021, která by měla započít na přelomu září a října 2020. Pošleme v nové sezóně na oběžnou dráhu ještě více kódů?

Více o projektu Astro Pi Challenge, který je skvělým propojením programování a fyziky najdete ZDE.

Autor Jan Spratek ESA-ESERO - space science educator

Zobrazit profil autora