EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

Indie úspěšně vypustila rekordních 104 satelitů

Dne 14. února 2017 odstartovala z Guyanského kosmického centra u města Kourou na valentýnskou misi raketa Ariane 5 ECA Evropské kosmické agentury ESA. Na oběžnou dráhu kolem Země vynesla brazilský satelit Sky Brasil 1 a indonéský komunikační satelit Telkom-3S. Den na to, tedy 15. února 2017, se z indického kosmodromu Šríharikota (plný názvem Satish Dhawan Space Centre) na stejnojmenném ostrůvku v Bengálském zálivu vznesla nosná raketa PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle) na misi PSLV flight C37.

Raketa PSLV-XL o výšce 44,4 metrů a váze 320 tun úspěšně vynesla celkem 104 satelitů několika zemí a společností na nízkou heliosynchronní dráhu. Náklad mise vážil celkem 1 378 kilogramů. Indie se tímto historickým startem rázně vyšvihla na první místo s nejvyšším počtem satelitů vypuštěných z jedné nosné rakety. Sesadila tím z prvního místa Rusko, které v roce 2014 vyneslo 37 satelitů jednou upravenou mezikontinentální balistickou střelou.

Součástí nákladu rakety PSLV byly tři indické satelity, Cartosat-2D určený k průzkumu Země, podle expertů především průzkumu území regionálních soupeřů Indie, a nanosatelity INS-1A a 1B, které testují nové technologie. Kalifornská společnost Planet Labs vyslala na oběžnou dráhu 88 mikrosatelitů Flock-3p, které budou pozorovat Zemi. Planet Labs mají teď ve vesmíru 143 satelitů, což je nejvíce ze všech soukromých společností. Rovněž kalifornská společnost Spire Global vypustila 8 mikrosatelitů Lemur-2 pro pozorování Země. Izrael byl na této misi zastoupen dvěma satelity – studentským nanosatelitem BGUSat pro testování nových technologií a DIDO 2 společnosti SpacePharma pro výzkum v prostředí mikrogravitace. Konsorcium PEASS, na jehož činnosti se podílí Izrael, Německo, Nizozemí a Belgie, vypustilo satelit PEASS, jehož účelem je testovat nové technologie. A demonstraci nových technologií mají v popisu práce i kazachstánský satelit Al-Farabi 1 a satelit Spojených arabských emirátů Nayif 1.

Indie má státní kosmickou agenturu Indian Space Research Organization (ISRO), v jejíž režii se uskutečnil i tento start. Zároveň ale polovinu účtu za vypuštění satelitů zaplatily soukromé společnosti. Z indického vesmírného programu se tím pádem stává zajímavý hybridní model, něco mezi plně státní agenturou NASA a zcela komerční společností SpaceX. Každopádně jde o velký úspěch indické vědy a technologie a prudce se rozvíjející Indie mohutně dotahuje hlavní světové hráče v kosmických technologiích.

Podle hodnocení komentátorů šlo o docela riskantní podnik. Kompletní mise, od samotného startu nosné rakety až do vypuštění posledního satelitu, trvala pouhých 18 minut. Mezi vypuštěním některých satelitů uběhly pouhé sekundy. Kdyby se inženýři spletli ve výpočtech anebo došlo k nějaké nepředvídané události, tak se satelity mohly srazit navzájem anebo s nosnou raketou. Jak se ale říká, kdo se bojí, ten nesmí do lesa. Lety do vesmíru jsou vždy adrenalinovým zážitkem. V tomto případě mohou Indové i ostatní zúčastnění slavit – vše se povedlo na jedničku.

Na čtyřminutové video startu rakety ISRO a vypouštění satelitů se podívejte zde.

Devadesátiminutové komentované video startu rakety PSLV shlédnete zde.

Autor Stanislav Mihulka Jihočeská univerzita - Odborný garant

Zobrazit profil autora