EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

První český nanosatelit VZLUSat-1

V pátek 23. června 2017 ráno odstartovala z indického kosmodromu Šríharikota (Satish Dhawan Space Centre), na stejnojmenném ostrově v Bengálském zálivu, nosná raketa PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle) ve verzi PSLV-XL na let PSLV-C38. Vynesla a úspěšně vypustila na oběžnou dráhu satelit Cartosat-2E o hmotnosti 712 kg, který je určen ke snímkování zemského povrchu ve vysokém rozlišení, a spolu s ním celkem 30 nanosatelitů, na jejichž přípravě se podílelo 17 zemí.

První český nanosatelit Vzlusat

Osm z těchto nanosatelitů je součástí programu mezinárodního projektu QB50, který je podporován Evropskou komisí prostřednictvím projektu 7. Rámcového programu EU. Cílem projektu QB50 je především ověřit možnost vypuštění sítě celkem 50 satelitů typu cubesat, postavených univerzitními týmy, a pak také jejich využití ve špičkovém výzkumu. Cubesaty QB50 zkoumají doposud jen málo známou spodní část termosféry. Z nanosatelitů vypuštěných během letu PSLV-C38 byly součástí projektu QB50 rakouský Pegasus, britské nanosatelity InflateSail a UCLSat, čínský NUDTSat, německý COMPASS-2, litevský Lituanica SAT-2, italský URSA MAIOR a také náš první nanosatelit VZLUSat-1.


Nanosatelit VZLUSat-1 byl vypuštěn na oběžnou dráhu ve výšce 505 km a byla mu udělena rychlost 7 kilometrů za sekundu. Rozměry našeho prvního nanosatelitu činí 10 krát 10 krát 20 cm a tvoří jej dvě kostky typické pro cubesaty, vždy o hraně 10 cm. Hmotnost VZLUSat-1 je cca 2 kilogramy. Cílem mise je ověřit nové technologie a zařízení na oběžné dráze. Na vývoji a stavbě nanosatelitu VZLUSat-1 se podílel Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLÚ) ve spolupráci s českými firmami a univerzitami.

  

VZLUSat-1 nese na palubě celkem 3 experimenty: miniaturizovaný rentgenový dalekohled, nový typ kompozitního materiálu pro stínění kosmické radiace a zařízení FIPEX pro měření koncentrace kyslíku v termosféře, které je součástí projektu QB50. Stejné zařízení FIPEX má na palubě i litevský nanosatelit Lituanica SAT-2.

 

Na financování vývoje, stavby a vypuštění nanosatelitu VZLUSat-1 se významně podílí Technologická agentura České republiky v rámci programu Alfa (projekty TA03011329 a TA04011295). Dále pak Ministerstvo průmyslu a obchodu, které platí VZLÚ. Přibližně jedna třetina finančních prostředků pochází z vlastních zdrojů firem, které se na projektu podílejí.


Odborníci odhadují životnost nanosatelitu VZLUSat-1 na dva roky. Po tuto dobu by měly probíhat uvedené experimenty a testování nových technologií na oběžné dráze. Zatím není jasné, jestli je VZLUSat-1 na oběžné dráze plně funkční. To se ukáže až během několika dní. Prozatím můžeme nanosatelitu VZLUSat-1, který je v pořadí sedmým kompletně českým (dříve československým) satelitem ve vesmíru, držet palce. Doufejme, že ho brzy budou následovat další české nanosatelity, a že se naše technologie úspěšně prosadí v kosmickém prostoru.

Autor Stanislav Mihulka Jihočeská univerzita - Odborný garant

Zobrazit profil autora