EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

I ty největší sny se plní po dosažení malých, postupných krůčků.

Sníte-li o prozkoumávání vesmíru či vyslání vlastního satelitu do vesmíru, proč nezačít s CanSatem?

CanSat je malou napodobeninou skutečné družice, která má rozměry plechovky od limonády. Do této velikosti se musejí vejít všechny základní systémy od baterie, přes vysílací zařízení až po samotné senzory. CanSaty totiž mají za cíl, stejně tak jako jejich velké vzory, získat určitá data pro další analyzování. Data získávají po vystřelení raketou nebo vypuštěním z jiného nosiče (např. letadla či balonu) do přibližně kilometrové výšky a při následném řízeném sestupu s pomocí padáku a bezpečném přistání. Cílem je získaná data analyzovat, případně zasadit do širšího kontextu celé mise a prezentovat odborné porotě.

Soutěž má v každé členské zemi ESA své národní kolo, jehož vítěz postupuje do evropského finále.

Vítězem národního finále ročníku 2018 se stal tým HATALOM z Gymnázia Opatov v Praze, který následně reprezentoval Českou republiku na evropském finále na Azorských ostrovech.

Zde jsou PROPOZICE a PŘIHLÁŠKA pro týmy. Pro podrobnější informace sledujte náš web, facebook nebo se přihlašte k našemu newsletteru, abyste měli vždy aktuální informace o tom, co pro Vás připravujeme.

Pro vedoucí týmů, kterými jsou primárně učitelé, je připraven seminář, který se uskuteční 23.10.2018 od 9:30 na Fakultě Elektrotechnické ČVUT na Karlově náměstí v Praze. Seminář není povinný, ale je důrazně doporučen zejména těm, kteří se jej nezúčastnili v minulých ročnících. REGISTRACE na seminář.

Uzávěrka přihlášek je 19.10. 2018 23:50.

 

Výsledky posledních tří národních finále

Zpráva z ročníku 2018

Zpráva z ročníku 2017

Zpráva z ročníku 2016

Evropské finále na Azorských ostrovech 2018

Národní finále CanSat 2016

 

Materiály z Workshopu pro učitele CanSat 2019 zde.

 

Autor Jan Spratek SCIENCE IN - education specialist

Zobrazit profil autora