EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury


22. 12. 2021

REGISTRACE DO SOUTĚŽE CANSAT PRO ŠKOLNÍ ROK 2021/22 JE JIŽ UZAVŘENA. 

Přihlášeným týmům se ozveme s dalšími instrukcemi na e-mail uvedený v registračním formuláři.

Zde jsou propozice k letošnímu kolu.

LETOŠNÍ FINÁLE BUDEME VYNÁŠET CANSATY RAKETOU, TĚŠTE SE!!!


 

Soutěž CanSat nabízí soutěžním týmům jedinečnou možnost vyzkoušet si stavbu vlastního minisatelitu. Buďte nejlepší v České republice a probojujte se na evropské finále!

I ty největší sny se plní po dosažení malých, postupných krůčků.

Sníte-li o prozkoumávání vesmíru či vyslání vlastního satelitu do vesmíru, proč nezačít s CanSatem?

CanSat je malou napodobeninou skutečné družice, která má rozměry plechovky od limonády. Do této velikosti se musejí vejít všechny základní systémy od baterie, přes vysílací zařízení až po samotné senzory. CanSaty totiž mají za cíl, stejně tak jako jejich velké vzory, získat určitá data pro další analyzování. Data získávají po vystřelení raketou nebo vypuštěním z jiného nosiče (např. letadla či balonu) do přibližně kilometrové výšky a při následném řízeném sestupu s pomocí padáku a bezpečném přistání. Cílem je získaná data analyzovat, případně zasadit do širšího kontextu celé mise a prezentovat odborné porotě.

Soutěž má v každé členské zemi Evropské kosmické agentury ESA své národní kolo, jehož vítěz postupuje do evropského finále.

 

ÚSPĚCHY ČESKÝCH TÝMŮ

Českým reprezentatem na evropském finále v italské Bologni pro rok 2019 byl vítěz národního finále, tým Charles the Fourth z Pardubic, na kterém ovládl jednu z hlavních kategorií a následně dokonce vyhrál cenu za závěrečný report. K nahlédnutí zde: Závěrečná zpráva týmu Charles the Fourth Jednalo se tak o historický úspěch pro ČR v této technologické soutěži!

V sezóně 2018 dosáhl tým HATALOM z Gymnázia Opatov v Praze prvního velkého úspěchu pro Českou republiku, když jejich závěrečná zpráva brala suverénní 1. místo v celé Evropě. Článek ZDE 

 

Pro vedoucí týmů, kterými jsou primárně učitelé, je každoročně připraven seminář, během kterého jsou vedoucí týmů seznámeni s pravidly a průběhem soutěže a jsou jim prezentovány tipy, jak v soutěži se svým týmem uspět. Seminář se pro ročník 2021 uskuteční opět na Fakultě elektrotechnické ČVUT na Karlově náměstí v Praze. Seminář není povinný, ale je důrazně doporučen zejména těm vedoucím týmů, kteří se jej nezúčastnili v minulých ročnících nebo se s CanSatem teprve seznamují.

Výsledky posledních pěti národních finále

Zpráva z ročníku 2020

Zpráva z ročníku 2019

Zpráva z ročníku 2018

Zpráva z ročníku 2017

Zpráva z ročníku 2016

 

Evropské finále na Azorských ostrovech 2018

Národní finále CanSat 2016

Autor SCIENCE IN SCIENCE IN - ESERO

Zobrazit profil autora