EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury


1. 12. 2021

REGISTRACE TÝMŮ DO SOUTĚŽE CLIMATE DETECTIVES JE PRO ŠKOLNÍ ROK 2021/22 UZAVŘENA.

Registrovaným týmům se ozveme s možnostmi konzultací zpracovávaných projektů, vy ostatní se nechte inspirovat ZDE na stránkách ESA a spřádejte nápady na následující školní rok!


 

Školní projekt Evropské kosmické agentury ESA s názvem Climate Detectives (Detektivové klimatu) probíhá od září do května a je určen pro žáky základních škol od 8 do 15 let včetně. Žáci utvoří týmy o minimálně 6 členech a budou hledat klimatický problém, který má nebo by mohl mít dopad na okolí, kde žijí.

Týmy budou podporovány jedním učitelem nebo mentorem.

K probádání zvoleného problému využijí týmy data ze satelitů obíhajících Zemi, pozemních měření či historických data z výzkumů, které sami uznají za vhodné.

Data satelitního průzkumu Země ke kvalitě ovzduší

Týmy problém určí, vyhodnotí a pokusí se nalézt způsob, jak tento problém zmírnit nebo dokonce vyřešit. Součásti projektu je i osvětová kampaň a zvýšení povědomí o problému v místě, kde žijí nebo dochází do školy.

Cílem projektu je, aby žáci začali vnímat klima jako komplexní problém, který zahrnuje mnoho faktorů a ovlivňuje celou planetu.

 

Spolupráce s vědci

Díky spolupráci s ESA‘s Climate Office a kancelářemi ESERO budou v zásadních momentech projektu týmy podporovány evropskými vědci z oboru klimatologie a pozorování Země. Od expertů se žákům dostane zpětné vazby a zhodnocení jejich projektových plánů. Proběhne také online událost kdy se žáci spojí s vědci a ti se je pokusí inspirovat a motivovat k dalšímu bádání.

Výsledky týmů budou sdíleny na speciálních webových stránkách, které budou sdružovat všechny týmy ze všech členských států ESA.

 

Aktuální propozice pro ročník 2021/22 zde na stránkách ESA

 

Všechny další informace o projektu zde na stránkách ESA

Ohlédnutí se za loňským ročníkem Climate Detectives na stránkách ESA

Příklady projektů, které loni řešily týmy z různých zemí

 

Inspirační videa (v češtině či s českými titulky):

Skleníkový efekt

Střídání dne, noci a ročních období

Jak heknout webkameru

Autor SCIENCE IN SCIENCE IN - ESERO

Zobrazit profil autora